İşletme Fakültesi

Duyurular


İşletme Fakültesi

 

2022 Mezunları İşletme Fakültesi’ne Hoşgeldiniz!

Aramıza katılacak olmanızdan dolayı öncelikle sizleri çok tebrik ederiz.

Tercih ettiğiniz programı seçerken çok düşündüğünüze eminiz. Hiç bir endişeniz olmasın, çok doğru bir seçimi yaptığınıza biz inanıyoruz, siz de inanın. Hayatınızda yepyeni bir dönemin başlayacağı önümüzdeki günleri biz de sabırsızlıkla bekliyoruz.  

Sizlerin de bildiği gibi hayallerimiz sınır tanımaz. Önemli olan bu hayalleri nasıl gerçekleştirebileceğimizi keşfetmek ve bunları hayata geçirmektir. Bu keşifler yoluyla hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını etkileyebiliriz.

Amacımız hayallerinizi gerçekleştirirken yararlanacağınız temel bilgi ve becerileri sunmaktır. Üniversite hayatınız boyunca öğrenmeyi öğrenme becerinize katkıda bulunmak temel hedefimizdir. Bu amaçla öğrencilerimizle birlikte sürekli olarak yeni öğretim ve öğrenim yöntemleri ve yeni öğretim programlarıyla birlikte geçireceğimiz zamanı daha zevkli, ufuk açıcı ve eğlendirici yapmaya çabalıyoruz.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Bölgesi’nde ve ülkemizde birçok alanda öncülük yapan ve örnek olan, etik kurallara bağlı, güncel ve yenilikçi programlara sahip, girişimci ve öncelikle tercih edilen bir üniversitedir.

Mezunlarımız halen dünyanın 80 den fazla ülkesinde değişik görevler üstlenmiştir. Diğer bir deyişle “Sınır tanımayan IEÜler” olarak dünyayla bağlanmışlar ve global kalkınmada rollerini almışlardır.

Kurulduğu 2001 yılından itibaren birçok alanda öncü bir misyon yüklenmiş olan Fakültemiz birçok alanda da farklılık yaratabilmeyi kendisine ilke edinmiştir. Bu doğrultuda fakültemiz, 2015 yılında verdiği eğitimin kalitesini belgelendirmek amacı ile dünyada en prestijli akreditasyon kurumu olarak kabul edilen ve Harvard, Stanford ve MIT gibi saygın üniversitelerin de üye olduğu AACSB akreditasyonuna başvurmuştur. Şu anda dünyadaki 13000 işletme programından ancak %5’i AACSB akreditasyonuna sahiptir.

Fakültemiz, yaklaşık 4-5 sene süren oldukça kapsamlı bu sürecin ilk aşamasını da başarı ile geçmiş bulunmaktadır.

Fakültemiz ayrıca ulusal ve uluslar arası pek çok konferans, sempozyum ve çalıştaya ev sahipliği yapmakta ve öğrencilerini bu faaliyetlerde etkin bir  rol üstlenmeleri için desteklemektedir. TÜSİAD’ın “Bu gençlikte iş var” projesi, Uluslararası  Öğrenci Konferansı ve Hollanda üniversiteleri ile birlikte yürüttüğümüz GAMES serisi öğrencilerimizin başarıyla yürüttükleri faaliyetlerden sadece birkaçıdır.

Sevgili öğrencimiz, sizleri hayalleriniz gerçekleştirme yolunda beraberce eğlenirken öğrendiğimiz ve yeni fikirler geliştirebileceğiniz imkanları hiç eksik olmadığı bir eğitim hayatına bekliyoruz.  

Sevgi ve saygılarımla,
  

 Prof.Dr. Filiz Başkan

      Dekan Vekili

 

BANKACILIK İNSAN GÜCÜNE DAYANIRTürkiyenin En Değerli Bankasının Genel Müdürü Aramızda - Finans Konuşmaları 4


İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü tarafından gerçekleştirilen “Finans Sohbetleri-3” adlı seminer, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ege Gültekin’in katılımıyla gerçekleşti.

Öğrenci ve akademisyenlerin yoğun katılım gösterdiği seminerde Gültekin, sorunlu kredilerle ilgili sunum yaptı. Öğrencilere deneyimlerini de aktaran Gültekin, banka yapılanması ve ana faaliyetleri konusunda da bilgi verdi. Hızlı ve dijital bir değişimden geçtiğimizi ve gelecekteki mesleklerin çoğunun henüz ortaya çıkmadığını vurgulayan Gültekin, “Geleceği yakalamak adına yapay zekâ, büyük veri ve robotlardan destek alıyoruz. Dijital para ve bankacılık alanında kendimizi geliştiriyoruz. Her ne kadar teknolojinin işsizliği arttırması beklense de bankacılık alanında insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulur. Akbank’ta hali hazırda 14 bin kişi çalışıyor. Çalışanların da yüzde 65’ini Y kuşağı oluşturuyor” dedi.

Kendi kariyer basamakları ile ilgili bilgi de veren Gültekin’e İzmir Bölge Müdürü Kayhan Beyhan ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Çağlar Kucur da eşlik etti. Kayhan Beyhan öğrencilere staj ve iş olanaklarını anlatırken, Çağlar Kucur da, bankacılık alanında kariyer hedefleyen öğrencilere iş başvurusu ve sonrasında yaşanan aşamaları ve süreçleri anlattı.

Haberin sayfasına erişmek için tıklayınız.

 
 
 

CFA, İZMİR EKONOMİ’NİN KONUĞU OLDUTürkiyenin En Değerli Bankasının Genel Müdürü Aramızda - Finans Konuşmaları 4


İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü, Chartered Financial Analysts Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Albert Krespin ve Komite Üyesi İlke Takımoğlu Homriş’i ağırladı.

Krespin ve Homriş, sunumlarına enstitünün kuruluş amacıyla başlayarak, kurumun yaptığı ve dünya genelinde kabul gören CFA sınavları hakkında bilgi verdi. Finans dünyasında CFA sertifikasının önemini ve yerini belirten aktaran Krespin, öğrencileri sürekli kendilerini geliştirmeye teşvik etti. Krespin, CFA sertifikasına sahip bireylerin az olduğunu, bu sayının yükselmesinin ekonomi ile ilişkisi olduğunu vurguladı.

Haberin sayfasına erişmek için tıklayınız.

 
 
 

Türkiyenin En Değerli Bankasının Genel Müdürü Aramızda - Finans Konuşmaları 4Türkiyenin En Değerli Bankasının Genel Müdürü Aramızda - Finans Konuşmaları 4


Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü 23 Mayıs 2017 Salı günü, saat 11:00’da Konferans Salonunda gerçekleşecek olan Finans Sohbetleri-4’e ev sahipliği yapacaktır. 4. Finans Sohbetlerinin konuğu sahip olduğu aktif büyüklüğü, donanım ve altyapısı ile Türk Bankacılık sektörünün lider bankalarından biri olan Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Fuat Erbil olacaktır.

Garanti Bankası, Türkiye’de en çok çalışılmak istenen iki bankadan biri olup ve düzenlediği Talent Camp’ler ile üniversite öğrencilerinin de gözdesi konumundadır. Finans dünyasının başarılı ve deneyimli isimlerden olan Erbil iş hayatındaki tecrübelerini ve bankacılıktaki kariyer imkanlarını öğrencilerimiz ile paylaşacaktır.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi (MBA), İstanbul Teknik Üniversitesi Bankacılık ve Finans doktora programı mezunu olan, çeşitli özel sektör kuruluşları ve bankalarda yönetici olarak çalışan Fuat Erbil, Eylül 2015’ten beri Garanti Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Konferans genel katılıma açık olup, ilgilenen herkes davetlidir.

Haberin sayfasına erişmek için tıklayınız.

 
 
 
Dekan'ın Başarı Listesi Töreni 


 İşletme Fakültesi, 2014-2015 Bahar  Dönemi’nden başlamak üzere her dönem düzenli olarak Dekan’ın Başarı Listesi etkinliğini gerçekleştirmektedir. Bu etkinliğin temel amacı, bir önceki dönem yüksek akademik başarı sağlayan lisans öğrencilerini ödüllendirmek ve onurlandırmak olup, bu etkinliğe Başarı Listesine girmeye hak kazanan öğrencilerin aileleri de davet edilmektedir.

 Dekan’ın Başarı Listesi’ne girebilmek için öğrencilerin dönem not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3.90 olması; o ana kadar almış olduğu herhangi bir dersten başarısız veya çekilmiş olmaması ve dönem ders yükünü eksiksiz tamamlamış olması gerekmektedir. 2017-2018 Güz Dönemi sonuçlarına göre İşletme Fakültesi’nde Başarı Listesi’ne girmeye hak kazanmış 29 öğrencimizin Başarı Sertifikası töreni, 4 Mayıs 2018 Cuma günü gerçekleştirildi.

      İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan F. Baklacı tarafından, Başarı Listesi etkinliğine katılan ailelere seçilme kriterleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldıktan sonra törene geçildi ve Bölüm Başkanları bölümlerinden listeye girmeye hak kazanan öğrencilere sertifikalarını takdim etti. Tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haberin sayfasına erişmek için tıklayınız.


 
 


İŞ DÜNYASININ FARK YARATANLARI İZMİR EKONOMİ’DE - 13 Mart 2017Çalışma yaşamında fark yaratanlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) “ 2. İnsan Kaynakları Zirvesi”nde deneyimlerini aktardı.
 
İnsan kaynakları yöneticileri ile öğrencilere yönelik gerçekleştirilen zirvede, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Hugo Boss İzmir Genel Müdürü Joachim Hensch, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Mete Meleksoy, Sahibinden.com İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Peker Pamuk, başarılı kariyer yaşamlarını paylaştı. 

Etkinliğin açılışında konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, iş yaşamında fark yaratan girişimci bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Gençlerimiz güçlü akademisyen kadromuz ve iş dünyasının deneyimli insanlarından teorik ve pratik bilginin harmanlanmış halini alıyorlar. Ardından yaptıkları stajlarında iş yaşamını deneyimliyor, taze bilgilerini pratik yaşamla daha fazla birleştiriyorlar. Onların karşısında iş yaşamında fark yaratan temsilcilerin olması en büyük kazançlarıdır. İlham alabilecekleri fark yaratan ve ülkemizin geleceğine yön veren iş liderleri deneyimlerini aktarıyor” dedi. 

İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Fehmi Baklacı da, zirvede fark yaratmanın ve sürdürülebilir başarılar elde etmenin yoluna tanıklık ettiklerini söyledi. Zirveye katılan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, ticaret hayatındaki başarılarının önemli sebebinin sosyal sorumluluk projelerinin olduğunu kaydetti. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Mete Meleksoy, sloganlarının ‘nitelikli eğitimin her çocuğun hakkı olduğunu’ ifade ederek, “Eğitim nitelikli ve eşitlikçi olacak. Her şeyin özü özgürlük, özgür düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Vakfımızın temeli sevgi, ilgi, özendir ve temelinde insan vardır. Çocuk özgürdür, hayalleri için desteklenmelidir. 22 yılı geride bıraktık, 23. yılımızdayız. 70 bin gönüllüyle yılda 150 bin çocuğa ulaşıyoruz. 22 yılda 2 milyon 500 bin çocuğa ulaştık. Gönüllülerimiz çoğunlukla üniversite ve Eğitim Fakültesi öğrencileri, bu konuda da çok şanslıyız. Gönüllülerimiz öğretmenden çok birer rol model oluyor” diye konuştu. 

‘Teknolojinin gücü’ 

Hugo Boss İzmir Genel Müdürü Joachim Hensch de, teknolojinin sadece iş yerlerinde değil, hayata ve kıyafetlere girdiğini anlattı. Zirvede, İEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Güneri Çangarlı ve İEÜ EKOEĞİTİM Müdürü Dr. Esin Çağlayan tarafından iş yaşamında değerler ve beklentiler başlıklı online anket yapıldı. İEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilgün Gürkaynak moderatörlüğünde Glaxosmith Kline Tüketici Sağlığı Türkiye Genel Müdürü Sevgin İşlekel, Danone Hayat İçecek Genel Müdürü Yeşim Güra, A Bank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Didem Çerçi, “İş Yaşamında Kadının Rolünü” tartıştı. Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Aşkın Cavaş, BK Brand Kurucusu Burcu Berker Kanber de, insan kaynaklarında fark yaratan uygulamaları aktardı. 
 

Haberin sayfasına erişmek için tıklayınız.

İşletme - Business Administration Uluslararası Ticaret ve Finansman - International Trade and Finance Lojistik Yönetimi - Logistics Management Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler - Political Science and International Relations Ekonomi - Economics

 

 

 

 

HABERLER